jorgin jorgin
  • 17-12-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy i lb of chopped walnuts. How much would it
cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your
reasoning

Respuesta :

milliemonahan milliemonahan
  • 17-12-2020
it would cost $2.17 per pound because you would divide 7.5 by 3.45.
Answer Link

Otras preguntas

How do I solve 2(a+2)=2?
How do I solve 2(a+2)=2?
what the british government wanted?
Give this topic sentence : Swimming is really the health exercise anyone can do. What other detailed sentence you can say about the topic sentence.
I need the inequality answer.florence wants to buy onions and doesn't want to spend no more than $3. Can she buy 2.5 pounds ? They are 1.25 pound
Anne has 24 more cards than Devi.  Anne finds that 3/5 of Devi's cards are equal to 1/2 of her cards.  How many cards does Anne have?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
How do you convert 2/30 into a percent ?
How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
How do I solve 2(a+2)=2?