A school paíd $31.25 for each calculator.

A.If the school bought x calculators, how many did they pay

B.The school spent $500 on calculators. How many did the school buy?​

Respuesta :

If the school spent 500 on calculators they would have bought 16 calculators!
Hope this helps!