JamevianAnderson JamevianAnderson
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy an 8-pack of soda for $7.92 or a 12-pack for $11.64. Which is the better buy?

Respuesta :

ToutVaBien
ToutVaBien ToutVaBien
  • 18-12-2020

Answer:

I would assume the 8-pack to be the answer because:

Step-by-step explanation:

8 ÷ 7.92 = 1.01

12 ÷ 11.64 = 1.03

1.01 < 1.03

Answer Link
squishybear3
squishybear3 squishybear3
  • 18-12-2020

Answer:

I believe the better buy is the twelve pack.

Step-by-step explanation:

If you look, 7.92 is closer to 8, which almost makes it 1 dollar per soda, where the 11.64 is farther from twelve. :) i hope this helps you!

Answer Link

Otras preguntas

given a∥b and c∥d, m<4=35. find m<1, m<2, and m<3 its the rsm problem lesson 6 homework geometry
which equation describes the line graphed above
Which ONE is FALSE regarding the nature of sacred wrappings?
The third if may is One of the greatest testament to the ___ ever painted Emotional use of tenebrism Horrors of war Glory of war Civic duty WILL GIVE BRAINLI
HELPPPPP MEEEEEEEEEEEEEEEE
A political party wishes to estimate the proportion of voters that support the party in a particular state. The party will poll a random sample of n voters from
What is inevitable about growth?​
In colonial times why were parents willing to have their young sons become apprentices
The dividend for Should I, Inc., is currently $1.40 per share. It is expected to grow at 16 percent next year and then decline linearly to a perpetual rate of 4
What is the missing angles?