genaenzMuelmas genaenzMuelmas
  • 20-10-2016
  • Mathematics
contestada

For every 12 boxes sold, stephanie makes a profit of $10. what is the unit rate of profit per box sold?

Respuesta :

Michaelia
Michaelia Michaelia
  • 20-10-2016
12 boxes -----> $10
1 box -----> $10 ÷ 12 = $0.83 (2dp)

So the rate of profit per box is $0.83/box
Answer Link

Otras preguntas

A mobile set after allowing a discount of 10% on its marked price, was sold at a gain of 20%,Had it been sold after allowing 20% discount,there would have been
4/3 of a number is more than 3/4 of its number by 1 . find the number​
help please this is hardddddddd
Her sister ...... to help her with her homeworka. dis likedb. agreedc.keptond.finished​
A portion of dna that encodes a specific protein is a.
show complete solution ​
The climax Second Industrial Revolution during the 1920s included include the production of all of the following consumer durable goods except A.clothing B.aut
I got these three exercises that I gotta do and I need help. It’s in Hebrew but it would mean a lot if someone could help!
What is the measure?
Which of these is underconsumed in the United States?