gianfranconavarro821 gianfranconavarro821
  • 18-12-2020
  • English
contestada

3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​

Respuesta :

BabyG420 BabyG420
  • 18-12-2020

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

Answer Link

Otras preguntas

what is the three most profitable commodities in Africa?
Is the federal system the best way to govern the US?
Three numbers are in the ratio 2 : 3 : 4. The sum of their cubes is 33957. Find the largest number
what is 5 square root of 54
Why does Dally sneak in to the movies?
Calculate the number of moles 56.75 g of Al(NO3)3 8.35 g of Al2(SO4)3 3.8 g of FeSO4
if bob earns 35,000 a month how much does he earn in 2 years and 75 weeks
Describe and explain the main causes of the Cold War :)
Rohit is 40 m SouthWest of Aarav. Ansh is 40 m SouthEast of Aarav. Then Ansh is in which direction of rohit?
if bob earns 35,000 a month how much does he earn in 2 years and 75 weeks