psychobutitsokay099
psychobutitsokay099 psychobutitsokay099
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

Miss Chandler bought a 25lb bag of dog food for $17.50. How much did it cost her per pound?

Respuesta :

UmmHI120
UmmHI120 UmmHI120
  • 18-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

0.7

Answer Link
Ducksbread
Ducksbread Ducksbread
  • 18-12-2020

Answer:

70 cents per pound

Step-by-step explanation:

17.50 ÷ 25 = .70

.70 × 25 = 17.50

Answer Link

Otras preguntas

Briefly paraphrase the main thesis presented in the excerpt from The Federalist No. 14, and explain how the author builds his argument. Use evidence from the se
Helppp me pleeeasee its test
CAN SOMEONE PLEASE HELP ME!!!!! (conjugate the verbs)
what is the square root of 1024?​
Why does every prism have 2/3 as many vertices as edges?
A chemist adds of a potassium permanganate solution to a reaction flask. Calculate the mass in grams of potassium permanganate the chemist has added to the flas
Melody of Matud Nila??​
Which of these situations describe people working in the Recreation, Amusements, and Attractions pathway? Check all that apply. Crystal mixes drinks in a restau
the blood from the heart is transported to all parts of the body by the _______.​
5. One of the most important features of the Constitution is its A.endurance B. Length C. Inconsistency D. Confusing language