ella4826 ella4826
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of gasoline varies directly with the number of gallons bought. If
4 gallons of gasoline cost $16.80, find the cost of 15 gallons.
Help please!

Respuesta :

andreabecausewhynot
andreabecausewhynot andreabecausewhynot
  • 18-12-2020

Answer:63 dollars 16.80÷ 4 = 4.20 4.20 × 15 = 63

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

William wants to create a document using a DTP. What time-saving techniques can he use?
The sales tax rate is 7.25% and the sales tax is $12.15, what is the purchase price?
A rectangle with length of 10 feet and width 6 feet. A diagonal cuts the rectangle into two halves. One of the triangular halves is shaded. 2(10 + 6) = 32 fra
President Nixon sent US forces to Cambodia in 1979 to
If the incident light is unpolarized, about how much of the light intensity gets through a plane polarizer? (give the answer as a decimal number.)
The question below refers to the selection “Games at Twilight.”What has Ravi learned by the end of the story?
La estudiante fue ____ el cuaderno. Would I use por or para to fill in the blank?
How might a baby boom in Sweden create a financial burden for the government
help me please thank you
Once he started, why was McDowell so slow to march against bull run