Landrews26 Landrews26
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 6 T-shirts for $58.08. What is the unit cost per T-shirt?

Respuesta :

voltpvp20 voltpvp20
  • 18-12-2020

Answer:

$9.68

Step-by-step explanation:

Divide 58.08 / 6 and you get 9.68, this is 1st grade math (:

Answer Link
NinjaGrizzzly
NinjaGrizzzly NinjaGrizzzly
  • 18-12-2020

Answer:

$9.68

Step-by-step explanation:

To find the unit cost per t-shirt (how much each t-shirt costs), we need to divide 58.08 by 6. This tells us how much each shirt costs. From this, we get 9.68, this means that each shirt is $9.68. I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Rodney’s salary increased by 15% to $48,000 annually. What was his pay before the increase?
Pls I really need help
Please Help! Chemistry questions below!
How would you describe Grace's attitude about the dust?
Using the formula S = P(1 + r)t, where P is the original principal, r is the annual interest rate, and t is the number of years, what is the investment savings,
Give the names for the following compounds: a. Ag2O b. Ca(OH)2 c. KClO3 d. NH4Cl e. Fe2(CrO4)3 f. KClO
The first four terms of a geometric sequence are 2, 6, 18 and 54. What is the 8th term?
Help please!!! :') Given a diameter of a circle at endpoints (8,-7) and (4,5), algebraically find the equation of the circle. thank you smm <3
helpppppppppppppp this is hardddddddddd
How many people does the Department of Defense have working? More than a million 100,000 500,000 750,000