briannaplasencia402 briannaplasencia402
  • 18-12-2020
  • Mathematics
contestada

Five candy bars cost $13.75. At this rate, how much do 8 candy bars cost?

Respuesta :

Shigadabi
Shigadabi Shigadabi
  • 18-12-2020

Answer:

each candy bar costs $2.75 so 8 would cost $22

Step-by-step explanation:

hope this helped!

Answer Link
mykala18 mykala18
  • 18-12-2020
8 candy bars cost $22 because 13.75/5=2.75 then 2.75 x 8 = 22
Answer Link

Otras preguntas

How many grams are in 11.9 moles of chromium?
Give this topic sentence : Swimming is really the health exercise anyone can do. What other detailed sentence you can say about the topic sentence.
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
what the british government wanted?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?
convert to fraction .34
How many grams are in 11.9 moles of chromium?
find the volume of each sphere, both in terms of pi and to the nearest tenth. use 3.14 for pi
How is the horizontal component of velocity for a projectile affected by the vertical component?
How many grams are in 2.4 moles of sulfur?