natalyahjohnson63 natalyahjohnson63
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store has apples on sale for $28.00 for 8 pounds. If an apple is approximately 5 ounces, how many apples can you buy for $224.00

Respuesta :

Stoozy
Stoozy Stoozy
  • 19-12-2020

204.8 apples.

First you would find out how many ounces are in 8 pounds, which would be 128. then do 128/5 to get 25.6 < that would be how many apples are in 8 pounds. Next you would do 224/28 to find out how many of the 8 pounds you can buy for 224 dollars. so you get 8 from that. So now we do 25.6*8 to get 204.8 apples.

204 apples rounded down and 205 apples rounded up

Answer Link

Otras preguntas

What type of lines are  4x + 8y = 10 and  4x - 2y = 21 ?
A cyclist accelerates from 0 m/s to 8 m/s in 3 seconds. What is his acceleration?
Why are different constellations of stars seen during different seasons?
really dont know what to do ..
What type of lines are  4x + 8y = 10 and  4x - 2y = 21 ?
have many times does 246 go into 6
Materials that are poor conductors of thermal energy are called..... Materials that are good conductors of thermal energy are called ...
why co does not obey lewis octet rule
Line RS bisects PQ at point R. Find RQ if PQ = 4 3/4
reasons why using mirrors to generate electricity is not a common practice.