Respuesta :

Answer:

$3.11

Step-by-step explanation:

It is given that,

Salvador bought 6 lbs of coffee for $18.66.

We need to find the unit price per pound.

The unit price per pound is calculated by dividing total cost by 6 as follows :

[tex]C=\dfrac{18.66}{6}\\\\=\$3.11[/tex]

Hence, the unit price per pound is $3.11