isabela1390 isabela1390
  • 19-12-2020
  • Mathematics
contestada

Blake sold 17 verses for $3.25 each he spent $16.21 on materials to make the vases what is the profit

Respuesta :

quantom
quantom quantom
  • 19-12-2020

Answer:

We can calculate what did he get, as we know he sold 17 vasess for 3.25 dollars each of them, we can multiply:

17 * 3.25 = $55.25

Now, we know he got 55.25 dollars but he spent 16.21, so we substract:

55.25 - 16.21 = $39.04

His profit selling that is of 39.04 dollars..

Answer Link

Otras preguntas

What is 245 the the power of 8?​
Find the equation of a circle with its center at (2,7) and a radius of 5.
To take a whiff of your favorite food, you use both? A. motor nerves and your digestive system B. sensory nerves and your immune system C. motor nerves and yo
the tone of the (r)ape of the locke is____?Pensivereproachfulobjectiveplayful​
13.5 is 15% of what number?
which best describes the meaning of the underline word ?
Which organelle plays a role in intracellular digestion?
Six customers enter a three-floor restaurant. Each customer decides on which floor to have dinner. Assume that the decisions of different customers are independ
The part of the eye that closes and opens to let light in is the________ .
in terms of precent, beer has more alcohol than whiskey true or false