trollsp290
trollsp290 trollsp290
  • 20-12-2020
  • Mathematics
contestada

A box of oat cereal costs $4.37 for 19 ounces. A box of rice cereal costs $3.77 for 13 ounces.

Which box of cereal costs less per ounce? Complete the explanation and give your answer.

Respuesta :

Matthewf25
Matthewf25 Matthewf25
  • 20-12-2020

Answer:

Oat cereal cost less per oz.

Step-by-step explanation:

OC: 4.37/19=0.23

RC:  3.77/13=0.29

oat cereal shows up as less for one ounce

Answer Link

Otras preguntas

To help ecosystems thrive, humans must gain a better understanding of _____.
What was the relationship between economic growth and trade in western Europe and japan?
which is correct regarding the angles of the triangle?
Every plot is centered on some kind of ________.
Which of the following was an effect of the travels of Marco Polo? A. a growing animosity between Mongol empires and the West B. a period of European isolati
Find a focus for this conic section. A. (5, 4) B. (7, 1) C. (–4, 4) D. (0, 4)
Write a short paragraph comparing and contrasting the arguments that Roosevelt and Twain made about the occupation of the Philippines?
y=-3x+9 y=-x-5 what is the solution for the system of equations?
What did the agriculturally based southern economy lack
Personal values and work values cannot be related. ture or false?