brixianaa
brixianaa
20-12-2020
Mathematics
contestada
Help ASAP!!! It’s 6th grade work
Respuesta :
ethancalderon042
ethancalderon042
20-12-2020
The answer is B you divided 6 by 2 then multiply it by 6
Answer Link
nodadbigpp
nodadbigpp
20-12-2020
each ride costs $3.
6 divided by 2 is 3.
15 divided by 5 is 3.
27 divided by 9 is 3.
so, 6 rides will have to be multiplied by $3, since each ride is $3.
6 multiplied by 3 = 18
the answer is b) $18
hope this helps!!
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 91+ )
Otras preguntas
What word doesn't have a Spanish root? tornado connection iguana or hurricane
Emma Lazarus poem The New Colossus helped give the statue of liberty a second meaning- America' s policy of welcoming people of all colors,races and religions.
Oswego clay pipe company sold of pipe to southeast water district #45 on of the current year with terms . oswego uses the gross method of accounting for cash di
what is 2 3/4 qts converted into pts
In six years, Clem Kadiddlehopper will be five times as old as he was 26 years ago. How old is he now?
What is the value 5436788 for the digit 4
A stack of 8 books weighs 9.6 pounds. If each book weighs the same amount, how much does each book weigh?
completing a large job requires teamwork and BLANK and blank. what fits? production 2. solution 3. operation 4. division 5. protection 6. organization
What type of text is “Creating a Nation”? Choose all that apply. A. expository B. fantasy C. fiction D. realistic fiction E. informational text
What would be the coordinates of (-17,4) if you rotated it 180 degrees clock wise?