charmainejohnson123 charmainejohnson123
  • 17-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aliyah $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.how much did each Pencil cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 17-01-2021

Answer:

2 dollars

Step-by-step explanation:

24-10=14

7 pencils cost 14 dollars

1 pencil costs 2 dollars

please give me brainliest!!

Answer Link
musicalstarcat
musicalstarcat musicalstarcat
  • 17-01-2021
24 - 10 = 14
Divide by 7 = 2
1 Pencil = $2
Answer Link

Otras preguntas

HURRY IM TIMED Explain how to find the estimated sum of 5/8+2/9​
Calculate the centripetal force exerted on the earth by the sun. Assume that the period of revolution for the earth is 365. 25 days, the average distance is 1.
The U-shaped tube in the figure below is divided by a membrane that is impermeable to starch but permeable to water. Which of the following will occur? scarch M
Because most particles fired at metal foil passed straight through, rutherford concluded that.
Define the term packaging
Chamber music ensembles were incredibly popular in the classical period but have since faded so much from society that they are rarely heard in the twenty-first
your story must begin with this sentence"she and the other competitors were waiting to hear the result of the film competition"write your story about 100words.
If x² + 6x + 16 = (x + a)² + b for all values of x, find the values of a and b.
Whats what’s going on I’m Spanish?
A small surface area to volume ratio causes a cell to do what quickly?