cloeperronypaz
cloeperronypaz cloeperronypaz
  • 18-01-2021
  • Mathematics
contestada

soup costs $20 for 40 cans. How much for 1 can?​

Respuesta :

Lalipop100
Lalipop100 Lalipop100
  • 18-01-2021

Answer:50 cents

Step-by-step explanation:

1 dollar for 2 cans so 50 cents for 1

Answer Link

Otras preguntas

how many times has mount etna erupted since 2000
Which of the following is a similarity between the United States Constitution and all state constitutions?
Directions for a written response is a ___.
Can anyone tell me what the pythrpgrees theory is ( wrong spelling)
Why are some mystery elements easier to identify than others?
World History Final Exam I'm super nervous about taking it. It's a wopping 50 questions and it's timed at a crazy 90 minutes. Though I did see the study guide
What is the recommended amount of physical activity for children?
In Carisa's class, 28% of students bike to school. If 7 students bike to school, how many students are in the class?
1/3(2/5-2/3w) expand the expression
What is the eighth term in the arithmetic sequence defined by the explicit formula an=2n+7