puddinann52 puddinann52
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Halibut is $29 a pound .one portion is 6oz. How much does it cost to make one portion

Respuesta :

laylamarshall07
laylamarshall07 laylamarshall07
  • 19-01-2021
It would be 10.87 because there is 16oz in a pound so 29/16= 1.8125 so 1.8125= 10.875

Hope this helps

Have a great day/night
Answer Link

Otras preguntas

6. which metal will not be able to be oxidized by any of the other metals listed?
Please draw the number line and show me if possible:)
Which of the following sentences correctly uses singular forms of the verbs? A. Every Friday, the nanny watches the children at the water park but worrys that s
In a mass spectrometer, the ion with the highest abundance in the mass spectrum that is assigned a relative abundance of 100% is referred to as the
How do u solve for X?
hunting effects on humans
brittleness is a physical property that differs from one kind of material to another. truefalse
If a call option has a $10 strike price, and the underlying stock is trading at $11, then the option is considered: a. in the money. b. at the money. c. out of
which position is suitable for administering intramuscular medications in the ventrogluteal muscle site
6m + 2 - 4m =help with this please ​