PLZZZ HELP ME


The store has a special on oranges: 8 oranges for $2.40. Sally only needs 5 oranges for a recipe she
wants to try. How much will the 5 oranges cost?

A. $12.00
B. $15.00
C. $ 9.50
D. $ 1.50

Respuesta :

D
explanation
8 divided by $2.40 =.3
.3 times 5 = $1.50

Otras preguntas