mariahjohnson076
mariahjohnson076 mariahjohnson076
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

3 ice creams cost $8.25 at this rate how much do 2 cones cost also,
3 bananas cost 0.99 at this rate how much do 5 bananas cost

(please answer both and fast)

Respuesta :

stevenbaskin2558 stevenbaskin2558
  • 19-01-2021

Answer:$2.75 and One banana cost 330.×10¬3

So 5 banana cost 1.65

Step-by-step explanation:

Cause $8.25 divided by 3 equals $2.75

Answer Link
joshuarichardson2306 joshuarichardson2306
  • 19-01-2021

Answer:

2 ice creams cost $5.50

5 bananas cost $1.65

Step-by-step explanation:

$8.25/3 = $2.75

1 ice cream costs $2.75

$2.75 x 2 = $5.50

0.99/3 = 0.33

1 banana costs $0.33

0.33 x 5 = $1.65

Answer Link

Otras preguntas

and show me how to do the number line
Many institutions have an office where trainees and others can discuss work conflicts and other matters confidentially. What is the name of that office?
Is the answer is 6’please help
Which of these are most likely a sign that someone is addicted to drugs and needs help from a healthcare provider? A. Express stress about college applications
and show me how to do the number line
When estimating the cost of equity by use of the CAPM, three potential problems are (1) whether to use long-term or short-term rates for rRF, (2) whether or not
When you are writing a program with String objects that may have unwanted spaces at the beginning or end of the strings, use this method to delete them. True /
Why was the League of Nations significant
Subtract the fractions and reduce to lowest terms: 89 - 6 2/3
In the number 12.345, the 4 is in the place.