zmorton444 zmorton444
  • 19-01-2021
  • Mathematics
contestada

Sara needs to buy a gallon of milk for $3.98, a dozen eggs for $2.75, and paper towels for $3.87. Sara said she needs $10 to pay for all the items. Is her answer reasonable? *

Respuesta :

vchijioke04
vchijioke04 vchijioke04
  • 19-01-2021

Answer:

No

Step-by-step explanation:

$3.98 + $2.75 + $ 3.87 ≠ $10

$3.98 + $2.75 + $ 3.87 = $10.60

Answer Link

Otras preguntas

Five major cities in the United States and examples the geographic factors that influenced the development and growth of the city
abdel earns $9.40 per hour working at an animal shelter. how much money will she earn for 18 1/2 hours of work ? in 7 different ways
what is a decrease of 39 point
Yo escuchaba la música cuando ___________ mi hermano.
Select the sentence which has the correct linking mark. a Poe was an author of great ability; he knew the technique of creating suspense. b Poe was an author
Write the ratio as a fraction in simplest form. 3 ft to 7 yd
estimate the sum of 487 and 310
in the sentence below, identify the demonstrative pronoun and whether it is singular or plural. this kind of game is too easy to play.
what is brown vs board of education
What is -(1)Please help me.