Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce. He is choosing between the two brands shown. Explain how Jacob can determine which is the better value.

A 2-column table with 2 rows. Column 1 is labeled Brand A with entries 8 ounces, 2 dollars and 99 cents. Column 2 is labeled brand B with entries 16 ounces, 4 dollars and 99 cents.

Respuesta :

Answer:

B

Step-by-step explanation:

A= approx 3 dollars = 8 ounces

B= approx 5 dollars = 16 ounces

A= 2.99 x 2 = 5.98 to get 16 ounces

B= =4.99 to get 16 ounces

4.99<5.98

Answer:

Jacob could compare the unit rates of cost per ounce. The unit rate that is less per ounce is the better deal.