arantzagimenez927
arantzagimenez927 arantzagimenez927
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

At HEB 8 bags of chips costs $24. At this rate, how much would 3 bags cost

Respuesta :

khenry96
khenry96 khenry96
  • 20-01-2021

Answer: $9.00

Step-by-step explanation:

Answer Link
pfbrower
pfbrower pfbrower
  • 20-01-2021
24 divided by 8=3
3 bags x 3 dollars= 9
Your answer would be 9, hope that helps!!
Answer Link

Otras preguntas

During exercise, stored chemical energy is converted to energy that can be used for: A. muscle movement B. bone development C. ligament repair D. blood vessel d
Which lines from mending wall best indicate that the speaker is amused while repairing the wall?
16 more than 8 of a certain number is 24 more than 6 times that number. What is the number?
substitute 2x+y=-6 3x+y=-10
A wheel has a radius of 15 cm. Approximately how far does it travel in 4 revolutions?
The term for being kicked out or excluded from church membership is
A car or truck moving down the highway has what energy by virtue of its motion
What did the case Plessey v. Ferguson decide? -It showed that racial segregation was constitutional. -It showed that racism was not acceptable. -It showed that
What fraction does each month have of a year
Please answer the question from the attachment.