user234645 user234645
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aaron bought 5 pound of beans for 12.80. There are 16 ounces in 1 pound. What is the cost of 1 ounce of beans?

Respuesta :

LunarWafflattes
LunarWafflattes LunarWafflattes
  • 20-01-2021

Answer:

$0.16 per ounce of beans

Step-by-step explanation:

  1. 12.80/5 = 2.56
  2. 2.56/16= 0.16
  3. $0.16 per ounce of beans

Answer Link
weloveliberty weloveliberty
  • 20-01-2021
5 pounds=$12.80
1 pound =$2.56
1oz=$ 0.16
Answer Link

Otras preguntas

Could anyone explain to me how to write a balanced net equation? BaCl2(aq)+H2SO4(aq)-->BaSO4(s)+HCl(aq)
Describe actions to take if the behaviour and movement of others hinders an individual ability to sleep
What does the latin word colere mean in English?
Which sentence from the world on the turtles back best illustrates why the story is considered a creation myth
a small pump can drain a pool in 9 hours. a large pump could drain the same pool in 7 hours. how long will it take to drain the pool of both pumps are used simu
Callie has 60 beads. she wants to put 8 beads in each container. how many containers will she need?
Early peoples developed different cultures based on their (settlements/environments)
Doomtown is 300 miles due west of Sagebrush and Joshua is due west of Doomtown. At 9 a.m. Mr. Archer leaves Sagebrush for Joshua. At 1 p.m. Mr. Sassoon leaves D
THE PERIMETER OF THE RECTANGLE IS 30 INCHES. IF THE LENGTH IS THREE TIMES ITS WIDTH FIND THE DIMENSIONS
In the year 2005, a total of 750 fish were introduced into a manmade lake. The fish population was expected to grow at a rate of 8.3% each year. What will the f