katiechen558
katiechen558 katiechen558
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Marques is buying boxes of tissues for her class. Each box costs $2.00. How many boxes can she buy with $14.00?

Respuesta :

nnesson1 nnesson1
  • 20-01-2021

Answer: she can buy 7 boxes

Step-by-step explanation: 14 divided by 2 is 7

Answer Link

Otras preguntas

Rewrite the following sentence and substitute the underlined portion with an expression using tener. Cual es tu edad? (Everything above is underlined)
Solve for x: −5|x + 1| = 10 1. x = 0 2. x = −3 and x = 1 3. x = −1 and x = 3 4. No solution please explain how you got the answer so i know
What were the two key factors in determining status in colonial Latin America?
This Spanish explorer is credited with discovering Cuba.
to convert a distance of 12,000 feet to miles which ratio could you multiply by
Quick algebra help! Thanks!
One characteristic of good business writing is that it:
A radio station requires DJs to play two commercials for every 10 songs they played what is the unit rate of songs to commercials
Mrs. mallard is described as descending the stairs "like a goddess of victory." in what ways does she feel herself victorious?
Solve for x. −6>−30−4x