angelamartt angelamartt
  • 20-01-2021
  • Mathematics
contestada

maria pays 15.20 for 5.3 pounds of candy what is the price per pound of candy

Respuesta :

joannaoffatt joannaoffatt
  • 20-01-2021

Answer:

$2.90 per pound

Step-by-step explanation:

You must divide the total from the amount bought.

15.20/5.3 = 2.8679245283

Next, you round the number by the first 2 decimals.

2.86 = 2.90 - The answer

Check if you need to make sure the answer is correct

Answer Link

Otras preguntas

Jill can run 20 miles in three hours at a steady rate. How many minutes will it take her to run five miles?
A water tower holds 26400 gallons of water. The water company can fill the tower at a rate of 20 gallons per minute, How many hours would it take the water comp
Plz help me I’ll help you out as well.
I NEED HELP ASAP!!!!!!!!!!!!!
Graph the line that represents the equation
Describe the two best practices for making html code more readable.
solve the picture attached
Find three number in A.P .such that their sum is 36 and their product is 1140​
Explain this words in form of trigonometry graphs 1.Period 2.Amplitude 3.Range 4.maximium y-value 5.manimum y-value
The scientific method is a way scientist make problems and ask questions a way scientists think about the worlds problems a ways scientists never solve problems