alaya681 alaya681
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of potatoes costs $1.68. What is the unit price?
per pound

Respuesta :

ChicaBee8
ChicaBee8 ChicaBee8
  • 21-01-2021

Answer:

$0.56 per pound

Step-by-step explanation:

1.68/3

Hopefully, this helped :)

Answer Link
Gadnukbreakerofworld
Gadnukbreakerofworld Gadnukbreakerofworld
  • 21-01-2021

Answer:

$0.56 per pound

Step-by-step explanation:

[tex] \frac{1.68}{3} = 0.56[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

whats the common word or phrase encoded in this plexer: clowsendns
Your textbook tells the story of ellen stohl, a young woman who uses a wheelchair and posed for playboy. when she did this many people felt it was exploitive of
give your own basic definition of what the cold war was
How has the nature of barriers to movement changed
When a river bends and twists, what is it called?
At the party, Romeo says this line: “Did my heart love till now? forswear it, sight! For I ne’er true beauty till this night.” What does he mean by this? Who
What is the value of x? 4 4√2 8 8√2
The library has at least 5,000 books.Which inequality represents the number of book,b,at the library
Identify the reason each country wanted to go to war in the year before and during World War I.
"why is the climate drier on the leeward (downwind) side of mountain ranges that are subjected to prevailing winds?"