avanidwivedi20 avanidwivedi20
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 9 kg of sugar cost to 238.50 how much sugar can be bought for 371​

Respuesta :

hilolz123
hilolz123 hilolz123
  • 21-01-2021

Answer:

14 kg

Step-by-step explanation:

Set up a proportion:

9/238.5 = x/371

Cross multiply.

9 x 371 = 3339

238.5 times x = 238.5x

238.5x = 3339

Divide by 238.5 on both sides.

3339/238.5 = 14

Answer Link

Otras preguntas

Currents in the ocean are caused by differences in water density. Colder, denser water tends to A. rise and flow from west to east. B. sink and flow from
what is the perimeter of this figure?​
Which is true about formatting an MLA works cited entry​
Suzanne bought a sweater at the sale price of $25. The original cost of the sweater was $40. What percent represents the discount that Suzanne received when buy
True or False: The Empire of Ghana eventually became the African country of Ghana.​
The first four terms of a pattern are given below. 4, 0, -4, -8, ... What is the eighth term of the pattern? A.-24 B.-8 C.-20 D.-28
Help! I will mark you the brainest !! ☺️☺️
Cameron flips two coins and then spins the spinner below. What is the probability of having two different outcomes on the coins and spinning an odd number? A.
rewrite the set M = {y | y is an integer and -2< y<1}​
Combine the like terms to create an equivalent expression. 7k-k+19