taee66 taee66
  • 21-01-2021
  • Business
contestada

Compare these costs.
48 paper plates for $2.99
75 paper plates for $3.99

Respuesta :

403forbidden
403forbidden 403forbidden
  • 21-01-2021

Answer:

the $3.99 one cost less per unit

Explanation:

the $2.99 = $0.06 per unit

the $3.99 = $0.05 per unit

Answer Link

Otras preguntas

Ignacio earns 5 percent simple interest annually on his savings account. How much interest will he earn each month on $1250?. .
A fruit basket has 24 apples and 9 bananas in it. What is the ratio of bananas to apples in the fruit basket?
By looking at linear equations we can tell how they will interact in the coordinate plane. Which of the following are possible if two linear equations are graph
Which of the following statements about the American Revolution is true? A. It sparked a civil war among the newly formed states. B. It was sparked by Humanist
what is the average of 545 and 777
What happened to the laws and traditions of the Western Roman Empire once it fell?
It is important to have critical friends around in order to strengthen your self-esteem.T,F
The native religion of the indigenous population of South America continues to be practiced today ?
which of the following are square roots of the number below? check all that apply 81
Prove that tan60+tan70-tan50+tan10=2sqrt3?