brennanstover5454 brennanstover5454
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

Jif peanut butter costs $3.29 for 16 oz. Skippy peanut butter costs $7.69 for 40 oz. Which is the better buy?

Respuesta :

krillian
krillian krillian
  • 21-01-2021
40 oz is better cause 3.29 x 2 is 6.58 for 32 oz add 8oz or 1.50 add you get 8.08
Answer Link

Otras preguntas

Sartre calls forlornness the consequence... A) from the feeling that God does not exist B) from the chaos of the universe C) from the randomness of self-determ
In the 1950s and 1960s, the supreme court actively applied the ________ clause in order to fight public discrimination.
The formula for finding the area of a square that has a side length, s, is A = s^2. If a square has an area of 40 square units, what is the length of a side?
Which of the ordered pairs satisfy the equation below?Check all that apply.
What is the best estimate of 32% of 76 ?
Which of the following declined during the great depression? alcoholism crime rates use of tobacco birth rates?
Which word in the following sentence is spelt incorrectly? “The emenint flautist had an extensive repertoire of operatic and contemporary pieces.” [L.11-12.2.b
The lines graphed below are parallel. The slope of the red line is -. What is the slope of the green line?
A- What is the average rate of velocity of the ball in feet per second for 0 < t < 1. B- What is the average rate of velocity of the ball in the air for
How do you know if fractions are bigger than a half