tristangarrett234 tristangarrett234
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones​

Respuesta :

kalitraweek
kalitraweek kalitraweek
  • 21-01-2021

Answer: 8.25 divided by 3= 2.75 then multiply 2.75 by 2 to get $5.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What would happen if Trina were severely allergic to peanuts?
Compared with females, males use conversation to: a. explore relationships. b. communicate solutions. c. offer support. d. obtain feedback on their views.
can not figure this put for the life of me
How can working with money help you think about solving problems with sign numbers(positive and negative)?
The Bible Lands were important because of the travel routes and the good farmland.
HELP!! i don’t think 2nd option is correctBased on the information below, what are the values of x and y of the solution to the system of equations used to crea
You have Azure subscription that contains a virtual machine named VM1. An app named App1 is installed in VM1.You need to ensure that App1 can obtain the access
The term, ____ refers to spirits that roam the land and are also known as the Shinto gods. a. none of the choices b. oni c. rei d. kami
The decline in economic production during Europe in the 1300s was caused by A.) An increase in malnutrition B.) A decrease in population C.) An increase in na
Another name for the gum is: a. gingiva b. peristalsis c. pylorus d. stoma