naomimulery
naomimulery naomimulery
  • 21-01-2021
  • Mathematics
contestada

2 tons of bark cost $9,680.00. what is the price per pound?

Respuesta :

jadon19639 jadon19639
  • 21-01-2021
the price is $2.42 per pound. 2 tons is 4000 pounds so you just divide $9680 by 4000
Answer Link

Otras preguntas

Carol has worked for Centrum Springs, Inc., for many years and has now been given the opportunity to advance in the company. Her manager is retiring and hopes t
Sodium metal and water react to form sodium hydroxide and hydrogen gas: 2 Na + 2 H2O --> H2 + 2 NaOH What mass of Na will react with excess water to pr
HELP PLEASEEEEEEE can you help me find the period of the function from this table?
wrangler has 300 dollars to spend on school supplies. He spent 1/10 on notebooks. How much does he have left?
please help with this question I WILL MARK BRAINLIEST AND GIVE 100 POINTS
none of the answers are working for me every time i try it.
A mass is pressed against (but is not attached to) an ideal horizontal spring on a frictionless horizontal surface. After being released from rest, the mass acq
Suppose figure A underwent a dilation to produce figure B. Are figure A and figure B similar? A No, because even though their side lengths are the same, their i
Which transformations are needed to transform the graph of y = f(x) to g(x) = -f(x - 1) + 3
After a scary biking accident, Kai extinguished his conditioned fear of bikes by cycling on a safe biking trail every day for a week. The reappearance of his pr