marklaurence15
marklaurence15 marklaurence15
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

help!

Questions: fifteen litera of gasoline coast ₱725.what is the coast per litter​

Respuesta :

Rektify117811205
Rektify117811205 Rektify117811205
  • 17-02-2021

Answer:

₱48.33 is the cost per litter.

Step-by-step explanation:

In order to find the unit rate of an object, divide the cost by the amount of the object. 725/15=48.33

Answer Link

Otras preguntas

Who wrote the dystopian novel Nineteen-Eighty-Four in which Newspeak demonstrates the heightened linguistic self-consciousness of modernist writers? a) George
Write a quadratic function in standard form with zeros 9 and -4
Factor 3x ^2 +20x+12
Solve the equation using the quadratic formula : x^2-10x+25=18
define judicial review
Members of the fire department lean a 30-foot ladder against a building. The side of the building is perpendicular to the level ground so that the base of the l
Rewrite the equation in vertex form: y=x^2-8x+13
What are the different types of erosion?
what part of speech ,inference ,and the definition of the word abominable ?
Solve for x : 2x^2+4x-16=0