ErikLeon1980 ErikLeon1980
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

You can fill a 15-gallon tank of gas for $35.25 or buy gas for $2.55/gal. Which a better deal and why?

Respuesta :

Rektify117811205
Rektify117811205 Rektify117811205
  • 17-02-2021

Answer:

The 15-gallon tank of gas for $35.25 is a better deal

Step-by-step explanation:

First we need to find the unit rate for the 15 gallon tank of gas for $35.25 so we divide 35.25 by 15 which equals 2.35. $2.35 is cheaper than the $2.55/gal which makes the 15-gallon tank of gas for $35.25 a better deal.

Answer Link

Otras preguntas

What role does the exposition play in plot?
(8.96 x 10^4) (7.97 x 10^9)/2.54 x10^6
Blank is the opposite of 6 on the number line
What is the American dream to you? Who is entitled to it?
Which organization maintains the Human Development Index (HDI)? Doctors Without Borders the Red Cross USAID the United Nations
Solve the equation for c. c/3=4 A) 1 1/3 B) 1/12 C)12 D) 3/4 Please HELPPPP!!!! Thank you!!!
Margo missed 24.6% of the free throw shots in a season. During the season she took a total of 90 free throw shots. Which of the following is the best estimate o
how do the strategically placed covalent and hydrogen bonds present in dna facilitate the functioning of the molecule
What is the width of the rectangle? Area: 24 3/4 Length: 6 1/2 Width:
Which equation has the solution y=2?