troyboymorton44 troyboymorton44
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

If a 24oz bottle of water costs $2.35. What is the cost per ounce? Round to the nearest penny.

Respuesta :

spicylizzie
spicylizzie spicylizzie
  • 17-02-2021

Answer:

10¢

Step-by-step explanation:

To find how much an ounce cost, dive 2.35 by 24.

[tex]\frac{2.35}{24} = 0.097\\[/tex]

Multiply by 100, and thus you get 9.79, or, to the nearest penny, 10 cents.

Answer Link

Otras preguntas

The perimeter of a rectangular swimming pool is 160 feet . The length of the swimming pool is four times its width. Find the dimensions of the swimming pool .
the successful launch of sputnik 1 was the first instance of what??
Describe how the Gold Rush helped California's economy grow.
mixed number of 7 2/7
Which answer corrects the shift in verb tense in the sentence? Danielle went to the mall, and she buys a few items of clothing. A. Danielle will go to the mall,
Can someone explain how to do this Geometry problem? Eliot is playing football. He is 6 feet tall. He stands exactly half way between two floodlights. The flood
When two atoms combine by transferring electrons, it is a(n) _____ bond.
What factors lead people from the northeast of Brazil to move to the southeast?
what were stained glass windows in the middle ages meant to do? -hide people -teach people entertain people -reflect people
Name two types of clouds that are between 20,000 and 6,500 feet in the air?