n0braincells
n0braincells n0braincells
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST

HELP ASAP WILL MARK BRAINLIEST class=

Respuesta :

ahmedmido1595
ahmedmido1595 ahmedmido1595
  • 17-02-2021

Answer:

6 ride passes

4 additional items

Step-by-step explanation:

11.

[tex]T=5.50R+10*7.25[/tex]

[tex]for T=105.50[/tex]

[tex]R=6[/tex]

While

T is total cost.

R number of ride passes.

12.

[tex]T=1.25n+4.75[/tex]

[tex]for T=9.75[/tex]

[tex]n=4[/tex]

While

T is total paid.

n is number of addition items.

Answer Link

Otras preguntas

Is the function linear or nonlinear? y=1/x
Josephina likes the service she recieves at her favorite cafe and wants to leave a 20% tip. Her bill is $22.58. What tip should she leave?
What criteria would you use in deciding for whom to vote in an election and why ?
What makes humans humans I mean like what do they do that makes us humans?
what is the value of y in y-5=3-9(y+2)
How do you solve (10-5r)^2 using fctoring
a mature egg is called an ovum and is 75,000 times larger than a sperm cell.what can you infer from this comparison? F.the ovum contains more cytoplasm than t
Find (g*h)(x) f (x)=x , g (x)=2x, h(x)=x^2
Who is MOST associated with founding the first successful European settlement in Canada?
Another company offers a rate of $0.05 per minute. How would you find the unit rate per hour