thelb
thelb thelb
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

ciarababy01
ciarababy01 ciarababy01
  • 17-02-2021

3.60 per pound

7.20 divided by 3.60 = 2

there are two pounds of strawberries in the bag!

Answer Link

Otras preguntas

what is the length of the longest side of a triangle that has vertices at (-2,6) (-4,6) and (-4,4)?
An account compounds interest, at a rate of 9%, once a year. Emily puts $1000 in the account as the principal. Create a function to track the amount of money sh
What are the factors that influence the ocean’s chemistry?
Which word best completes this sentence? Los domingos necesito _______ la basura.
Thompson seedless grapes are an example of a
Which graph shows exponential growth?
Grant has a mass of 72 kg. He sleds down a hill that has a slope of 17 degrees. What is the component of his weight that is along his direction of motion
Find the missing angle measure in ABC.  A = 94°, B = 37°, C = ____°
Phase of the moon when you see only half of the lit side after full moon
BEST ANSWER GETS A BRAINLIEST!!! How did justinian's plague contribute to the fall of the byzantine empire