donnabridgman73 donnabridgman73
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Marco paid $12 for 3jump ropes. If each jump rope costs the same amount, how much does 1 jump rope cost? Write and solve an equation.

Respuesta :

Roshini95
Roshini95 Roshini95
  • 17-02-2021

Answer:

each jump rope costs 4 dollars

12÷3=4

Answer Link
Аноним Аноним
  • 17-02-2021

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Divide: 12 divided by 3=4

Hope this helped!! :)

Stay safe and have a wonderful day/night!!!!!

Brainliest?!?!

Answer Link

Otras preguntas

The purpose of HCPS codes set and its modifiers
Why do bees pollinate flowers? А They want to get to food in the flower. B They want to make seeds. с They want to help the flowers reproduce. D They want prote
Fre e points!!Have a gre at day!!!​
A scientist needs to write a procedural text about using a microscope to enlarge tiny objects as much as possible. Which question is she most likely to ask befo
What are the x-intercepts of the parabola of (-3.5,0) and (4.1,0)
Distributive property Explained 4(x+3)=4x+12
what is the The volume of the polyhedron if it is 4 in. 3 in. 5 in.
Who goes to K12 and if so what grade
Explain the suns role in generating ocean currents
PLEASE HELP PLEASEEEE What was the role of Communism in this Vietnam war? What was the role of containment in Vietnam war? What was the role of capitalism in Vi