Marissa792
Marissa792 Marissa792
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cookies are $3.95 for 8 ounces. What is the cost per ounce?​

Respuesta :

darrylm477
darrylm477 darrylm477
  • 17-02-2021

Answer:

50 cent per ounce

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

what is 12/21 reduced to
Three yrs ago Reagan was three times as old as Sarah and half as old as Lauren. Three yrs from now, Reagan will be twice as old as Sarah.  How old are they now?
I am a number between 60 and 100. My ones digit is two less than my tens digit. I am a prime number. What number am I. Explain.
what makes the British rule over India possible ?
What is the minimum area of cardboard needed to make a box that is 16 centimeters long, 12 centimeters wide, and 6 centimeters tall?
Meiosis results in greater genetic variation than asexual reproduction because it?? Help please
How do you estimate 3/4 - 1/8?  How much of 3/4 is left?
action wheels Manufactures models of antique cars for collectors.In augus,it manufactured 300 model cars.In September, action wheels manufactured 5 % fewer mode
How many bones does a full grown male have in his body?
The sum of the distances two hikers walked is 53mi, and the difference is 25mi. What are the distances? Use a system of equations to solve