asho05hotmailcom asho05hotmailcom
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

3 bags of chips cost 5.55. How much does 2 bags of chips cost?
​

Respuesta :

brownieskippy brownieskippy
  • 17-02-2021

Answer:

3.7

Step-by-step explanation:

5.55/3=$1.85 per bag

1.85×2=3.7

Answer Link
serenesc219
serenesc219 serenesc219
  • 17-02-2021

Answer:

$3.70

Step-by-step explanation:

first you have to find what 1 bag of chips cost so

5.55÷3

=1.85

then, you multiply by 2 because you need to find out what 2 bags of chips cost

1.85×2

=3.70

2 bags of chips costs $3.70

Answer Link

Otras preguntas

information on indian female warrior
What was John Locke known for? A. He conducted and documented many scientific experiments. B. He argued for separating the powers of government into three disti
Why was France's territorial control in the Americas short-lived? The French used Native Americans to govern the land, and they later rebelled. The French creat
how is the sun related to nuclear, electromagnetic, and heat energy
280 is what percent of 400?
What is the answer to 3/8 + 4/5 ?
Which sentence contains a progressive verb? A. My parents will be arriving home from work soon. B. Jenna takes her dog on long walks every afternoon. C. I s
(5y - 1) + (-2y + 4)
Why did the United states assume global responsibility for communism?
what was sir Isaac newtons epiphany