kiayonnawilliams43 kiayonnawilliams43
  • 17-02-2021
  • Mathematics
contestada

Nora paid 26.16 for 8 gallon of gas how much will it cost her to get an additional 5 gallon

Respuesta :

ladyamaraaa ladyamaraaa
  • 17-02-2021
Her total price would be $42.51 for 13 gallons (8+5). To find out how much each gallon costs you divide $26.16/8 = $3.27 . You then multiply $3.27x5 = $16.35 . You take $16.35 and add that on to $26.16 & get $42.51
Answer Link
fdffjdjjg fdffjdjjg
  • 17-02-2021

Answer:

$16.35

Step-by-step explanation:

26.16/8 = $3.27 per gallon. 3.27x5= 16.35, so she has to pay $16.35 for an extra 5 gallons.

Answer Link

Otras preguntas

Please anyone help me
What does cuales son las horas de esa farmacia mean in english
what is the common name of the group whose members are characterized by endoskeleton and a unique water vascular system? A. tunicates B. medusas C. echinodermes
which of the following is not an authoritarian form of government? A. Direct democracy, B. Dictatorship, C. Absolute monarchy, or D. Totalitarianism.
the path of a rocket can be modeled by the function h(t) =-16t(t-5) seconds and h is the height in feet.
Eating too much sugar can lead to a condition called ________________________.
I'll see you on the other side my fellow Mexicans...
How many thousands equal 90 hundreds
which sentence is a main idea of "why leaves turn color in the fall?" A. Leaves stop making chlorophyll as summer ends B. Photosynthesis begins in fall C. Longe
One seventh of a number added to one third of the same number is 6/7. Find the number. Express your answer as a fraction in simplest form.