akane9
akane9 akane9
  • 17-02-2021
  • Spanish
contestada

Pedro vendió un libro de 260 pesos. si lo vendiera 25 pesos más caro. la ganancia sería de 95 pesos. ¿ en cuanto compro Pedro el libro?​

Respuesta :

mlisa15jenner mlisa15jenner
  • 18-02-2021

Answer:

190

ya que si le sumas 25 a 260 =285- 95 que es la ganacia daria el precio en que lo compro que es 190

Answer Link

Otras preguntas

what is the expression of The product of 4 and a number , then increased by 8.
Write and evaluate expression for 21+18+16+18 in addition then in addition and multiplication
What is 9+9n=9 show work please
What were the key late-nineteenth-century technological innovations in communications, office productivity, and ocean transportation?
How do you solve 7x-5=30?
How do I find the unit rate of $7.96 for 5 pounds?
Solve each equation 1/14(3x-2)=x+10/10
What is the unit rate and rate of 36 customers in 30 days
Cala stacked some blocks to make the figure below . How many blocks ore in Cala's figure
Explain Roosevelt's distinction between "civilized" and "uncivilized" nations. How did sea power fit into his vision?