A large cheese pizza costs $7.50. Diego has $40 to spend on pizzas. How many large cheese pizzas can he afford? Explain or show your reasoning.


What is the reason for this??

Respuesta :

Answer:

5 pizzas

Step-by-step explanation:

x=number of pizzas he can buy

$40.00/$7.50=5.33 pizzas

You can't buy part of a pizza so he can only buy 5 pizzas