gametgirlroblox227 gametgirlroblox227
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
round the unit price to the nearest cent.

Respuesta :

elizabeth700
elizabeth700 elizabeth700
  • 18-02-2021

Answer:

0.65

Step-by-step explanation:

1.29/2=0.645

0.645 rounded is 0.65

0.65 is the unit rate and the cost per bag of sunflower seeds.

Hope this helps! :)

Answer Link

Otras preguntas

how can paleontologists help us understand the past
Who was the boy who  became king at the age of 9?
what are three important types of forces
Modern Western ideas about freedom, the value of the individual, forms of government, and systems of law came from __________.
Find the additive inverse of 18/23
how can paleontologists help us understand the past
how can paleontologists help us understand the past
what was the major events that led the British to defeat
Modern Western ideas about freedom, the value of the individual, forms of government, and systems of law came from __________.
Find the additive inverse of 18/23