ZaKeara
ZaKeara ZaKeara
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

A pound of fudge is cut into 8 squares. Each square sells for $2.25.

Which equation represents the total cost, C, for x
squares of fudge?

Respuesta :

debmc7
debmc7 debmc7
  • 18-02-2021
8 / 2.25 = 3.56 (rounded to the nearest cent)

3.56x = C
Answer Link

Otras preguntas

we have 4 1/2 cups of chocolate chips. a batch of our madison cookies requires 3/4 cup of chocolate chips. how many batches can we make?
how do u simplify 6(a+10) using the distributive property
Let f be the linear function (in blue) and let g be the parabolic function (in red) below. I have already tried 0,2,-1 and none of them work for the g o g(2) on
There were three main political intuitions in Athens. Write what each group did. And if there citizenship was required
Upon treatment with a catalytic amount of an acid such as HCl in ethanol, 1,4-pentadiene undergoes rearrangement to an isomer that is more stable than the start
n = 3 (m+7); m I’m so confused, please help
Jennifer has 3 brothers. Mark is older than Jennifer, but he is not the oldest. Jason is older than Trevor, who is the youngest. Who is the oldest sibling?
Please help me!!!!!!!
How do human beings contribute to the phosphorus and sulfur cycles?
Please help me due in 19 min