loverileygibbstwo908
loverileygibbstwo908 loverileygibbstwo908
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

Determine which is the better buy.
1 kilogram of for $2.06 or 4 kilograms of for $7.48
PLZ EXPLAIN

Determine which is the better buy 1 kilogram of for 206 or 4 kilograms of for 748 PLZ EXPLAIN class=

Respuesta :

dianaffccc
dianaffccc dianaffccc
  • 18-02-2021

Answer:

the 4 kilograms of bananas for 7.48 would be better because 4 kilos. of bananas for 2.06 x4 would be 8.24

Answer Link

Otras preguntas

When an employer hires an employee to enter into contracts on behalf of the employer, a ______ relationship typically exists.
If a property is valued at $487,500 and assessed for 50% of its value, what are the annual taxes if the tax rate is 4.80 per $100 of assessed valuation?
Economists recognize that governments may encounter a number of significant problems in doing what?
which of the following is not a function
________ segmentation recognizes that there may be a number of consistent needs and wants demonstrated by consumers based on what type of job they have.
Question #2 What is systems theory and what is its purpose?
A food handler puts a food thermometer into a container of cut fresh fruit that is being held on the salad bar. the thermometer reads 37° f. can the fruit be sa
Because howler monkeys rarely come out of the trees in their arboreal habitat, the continued well-being of the rain forest is ------- to their survival. (A) ina
All of the following contribute to wage discrimination, except:________ a. age. b. differences in human capital. c. race. d. in-kind transfers. e. sex.
According to Brynjolfsson and McAfee, advancements in technology since approximately the year 2000 have resulted in A) low job growth in the United States. B) g