loverileygibbstwo908
loverileygibbstwo908 loverileygibbstwo908
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

Determine which is the better buy
1 kilogram of bananas for $2.06 or 4 kilogram of bananas for $7.48
PLZ EXPLAIN PLZ

Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for 206 or 4 kilogram of bananas for 748 PLZ EXPLAIN PLZ class=
Determine which is the better buy 1 kilogram of bananas for 206 or 4 kilogram of bananas for 748 PLZ EXPLAIN PLZ class=

Respuesta :

calebnnatefunnx123
calebnnatefunnx123 calebnnatefunnx123
  • 18-02-2021

Answer: 4 kilograms of bananas for $7.48

Step-by-step explanation:

Unit price for 1 kilo= $2.06

2.06 x 4 = 8.24

Unit price for 4 kilo= $1.87

2.06 > 1.87

So, 4 kilograms of bananas is the better buy.

Simple form:

Answer 1: 2.06

Answer 2: 1.87

Answer 3: greater than

Answer 4: 4 kilograms of bananas for $7.48

Answer Link

Otras preguntas

what is 9.27 million in scientific notation
PLEASE HELP ASAP Bauxite is an aluminum ore most commonly found in basalt, a type of igneous rock. Which location in the diagram is most likely to have the larg
According to wittgenstein, disputes among philosophers and psychologists typically occur when:
Keeping doors and windows closed helps the environment by ?
In 1 to 2 sentences, describe which is greater, gross pay or net pay
who is this guy and what did he do?
Which of these contributions under the Song dynasty was influenced by Confucian ideas?
Which animal is native to the tundra?
Before mark had even heard the details of how allison's car accident had happened, he commented, “allison is so absent minded, i'm sure it happened because she
Read the excerpt from silent spring. In this excerpt, what phrase best shows the authors tone of despair