contestada

Write an equation and solve: At Trader Joes, Mrs.
Jacobs buys bananas for $0.65 per pound and a
frozen pizza for $4.99. The total for her purchase
was $6.94. How many pounds of bananas did
Mrs. Jacobs buy?

Respuesta :

6.94-4.99= 1.95

Take the 1.95 divid by the 0.65 per pound and she bought 3 pounds