kimbashir kimbashir
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

A driver stopped to purchase 27 gallons of gas and paid $62.10. What is the unit rate for gas?

Respuesta :

groseinger
groseinger groseinger
  • 18-02-2021

Answer:

$2.3/gallon

Step-by-step explanation:

62.10 divided by 27 =  2.3

Answer Link
kiaahbee06
kiaahbee06 kiaahbee06
  • 18-02-2021

Answer:2.3$

Step-by-step explanation:

To find a unit rate you need to see how much for 1, so in this case you would divide 62.10 by 27 and get 2.3$ per gallon

Answer Link

Otras preguntas

Each side length of the parallelogram at the right is multiplied by four. Describe the change in the perimeter.
What is x in the equation 3(x-7);33-21
What is the answer to 8/15x9/4x11/12
Write about a financial decision you have made recently. What was the main benefit of making that decision? Describe two opportunity costs as a result of making
My hopes for my self? How can I change my country for the better? My hopes for someone who is very close me?
Two immediate results of the fall of Rome were
Please help with number one through 8 and please answer cause I waste 10 points to post this question so u people can help me so please help me thanks !! HELP P
what is the solution y=3x-13 2x+4y=4
Their are 5 lemon jelly beans and 8 grape jelly beans what is the ratio
What is 2/3 minus 1/5 equals? Steps I need to show.