ranaa27 ranaa27
  • 18-02-2021
  • Mathematics
contestada

A box of granola contains 16.8 ounces. It costs $5.19. What is the cost, to the nearest cent, of the granola per ounce?

Respuesta :

Yang100
Yang100 Yang100
  • 18-02-2021

Answer:

$0.3 per ounce.

Step-by-step explanation:

5.19/16.8=0.3

Answer Link

Otras preguntas

Facts about the civil rights movements.
estimate to draw the 1/4 inch marks on the paper strip. then fill in the blanks belowwhole inch is equal to __________half inches
How does technology affect the unemployment rate?
1. What conditions must exist in order for a force to do work on an object?
which of the following have both 2 and -5 as solutions. a. x2 + 3× - 10 = 0 b. x2- 3x -10=0 c. x2 + 7× +10=0 d. x2 -7x +10=0
How many grams of NH3 can be produced from the reaction of 28g of N2 and 25g of H2?
A chunk of silver has a heat capacity if 42.8 j/*c. If the silver has a mass of 181g, calculate the specific heat of sliver.
A 12-gallon tub has a faucet that lets water in at a rate of 3 gallons per minute, and a drain that lets water out at a rate of 1.5 gallons per minute. If you s
Name for the group of adult male citizens who made the laws in Athens
1. What conditions must exist in order for a force to do work on an object?