gabriellagutie53 gabriellagutie53
  • 19-02-2021
  • Mathematics
contestada

2.5 pounds of grapes cost $2.25 what is the cost per pound

Respuesta :

chloeschwabrow chloeschwabrow
  • 19-02-2021

Answer:

$0.9 per pound

Step-by-step explanation:

$2.25 divided by 2.5

Answer Link
lashaywyche lashaywyche
  • 19-02-2021

Answer:

$0.9 per pound

Step-by-step explanation:

$2.25 divided by 2.5

divide the cost of the item by its weight in pounds

Answer Link

Otras preguntas

Two angles whose measures have a sum of 90° are called complimentary angles. Let x and y represent the measures of complimentary angles. Use this information an
the president should have the power to use tax money in order to develope new technologies. who said it Hamilton or jefferson ​
how was the theory of plate tectonics developed?
How did the emperors Caligula and Nero differ from their predecessor, Augustus?
A rock is thrown from a cliff with a horizontal velocity of 12.6m/s it lands in the water below 1.45 seconds later, how high is the cliff?
8th Grade Math.Help me Lol Thanksss Which graph represents a decreasing trend?​
witch excerpt from ¨The Seventh Man¨ best explains why the seventh man feels responsible for k´s death
simplify- (3a^4)^2(-2ab^2)^3
effective exercise must reach atleast ___ percent of your maximum ability
How did Solomon's death affect the Israelites?